Młodzi Polacy coraz bardziej zadłużeni. Przyczyną pochopność i brak edukacji finansowej

Jak informuje BIG InfoMonitor dług młodych Polaków wynosi 4,6 mld zł. Średnie zadłużenie 35 latków to 3,5 tys. zł. Kwoty te dotyczą jedynie długów pozakredytowych.

W grupie wiekowej 18-24 lata kwota zadłużenia nie przekracza średnio 3 000 zł. Powyższe statystyki są mocno niepokojące.

Te zadłużenia wynikają najczęściej z zaległości w opłacaniu bieżących rachunków za telefon i media oraz z zaciągniętych pożyczek pozabankowych. Zaległości te są stosunkowo niewielkie ale są one stałe albo rosnące. Nie zdarzają się bowiem często sytuacje, gdy ktoś zalegający z rachunkami opłaca jednocześnie rachunki zaległe i bieżące. Zwykle spłacane są zaległe, a bieżące powodują zadłużenie.

Z czasem zaległości tego typu powiększają się poprzez wzrost kosztów życia generowany przez kolejne kredyty, dzieci, założenie rodziny

Młodzi zaciągają pożyczki pod wpływem chwili

 

Jak wynika z badań wielu młodych Polaków sięga po pożyczkę pod wpływem obejrzanej kilka godzin wcześniej reklamy. Zadłużają się więc najczęściej żeby zakupić zbytki typu nowy telefon, telewizor, czy inny gadżet.

Niestety pochopnie zaciągnięte zobowiązania powodują później problemy z ich spłatą u 20% zadłużonych.

 

Braki w edukacji finansowej przyczyną rosnącego zadłużenia

 

Polska szkoła w zasadzie nie edukuje z zakresu wiedzy finansowej. Poza nielicznymi wyjątkami, zajęć z przedsiębiorczości w większości szkół temat finansów jest zupełnie pomijany. Ciągnie to za sobą bardzo groźne konsekwencje. Gdy ludzie opuszczają szkole mury i zaczynają żyć na własny rachunek okazuje się, że zupełnie nie rozumieją świata w którym przyszło im żyć. Nie potrafią wyliczyć stóp procentowych od własnych depozytów, czy kosztów zaciąganych kredytów. Nie potrafią również gospodarować własnym budżetem i zaplanować wydatków. Stąd często popadają w nadmierne zadłużenie.

 

Wiedzę o finansach czerpiemy głównie z internetu

 

W internecie jak wiadomo można znaleźć mnóstwo nierzetelnych informacji. Dlatego do tego źródła wiedzy należy podchodzić z dużą ostrożnością, pamiętając o tym, ze fora nie są rzetelnym kanałem zdobywania informacji.

Są oczywiście również adresy, którym warto zaufać jak money.pl czy zapożyczeni.pl

 

Pożyczki są łatwo dostępne, co jest wygodne ale również groźne

 

Zaawansowanie technologiczne firm pożyczkowych sprawia, że bez problemu docierają ze swoją oferta do młodych ludzi obeznanych ze światem cyfrowych technologii. Jakkolwiek rozwiązania FinTech, są wygodne i godne uznania, należy pamiętać o rozsądnym korzystaniu z dostępnych usług. Przed zaciągnięciem zobowiązań należy dokładnie przeanalizować, czy będziemy je w stanie spłacić w terminie, tak żeby nie popaść w spiralę zadłużenia.

Jedno przemyślenie nt. „Młodzi Polacy coraz bardziej zadłużeni. Przyczyną pochopność i brak edukacji finansowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *