Zła historia w BIK (raport BIK). Co teraz?

Co jeśli masz niski scoring w Biurze Informacji Kredytowej?

Scoring BIK to metoda punktowej oceny ryzyka kredytowego, która w dużej mierze wpływa na to, czy pożyczkodawca, głównie bank ale też część instytucji pozabankowych, zechce udzielić nam pożyczki. Skala zdolności kredytowej oznaczana jest gwiazdkami, można dostać od jednej do pięciu gwiazdek, co przekłada się na od 192 do 631 punktów. Średnia ocena Polaków to 528,8 pkt., co przekłada się na 4 gwiazdki.

Na ocenę składa się wiele różnych czynników ale aż 76% ogólnej oceny punktowej stanowi terminowe spłacanie kredytu, 11% to liczba aktywnych kredytów, kolejne 8% to informacje o wykorzystywanych limitach kredytowych, również wnioskowanie o kredyt w banku, które zostanie odrzucone wpływa negatywnie na nasza ocenę w BIK i stanowi 5% ogólnej punktacji.

Zobacz film opisujący dokładnie proces oceny w BIK

Co zawiera raport BIK?

 

Zawiera on na przykład informacje o tym, czy i jak często korzystamy z kredytów, kart kredytowych i debetów. Te informacje składają się na naszą historie kredytową. Na stronie bik.pl każdy może sprawdzić swoją historię, wystarczy się zalogować aby wygenerować raport z naszymi danymi. Raport obejmuje informacje o wszystkich naszych zobowiązaniach kredytowych, czyli: kredytach, pożyczkach, kartach kredytowych, debetach oraz poręczeniach. Z raportu dowiemy się również jakie instytucje sprawdzały naszą sytuację kredytową oraz czy i kiedy wyraziliśmy zgodę o przetwarzanie danych osobowych. Sprawdzimy tam również naszą aktualną ocenę punktową.

Dobrą praktyką jest wyrażanie zgody na przetwarzanie danych osobowych również po spłacie pożyczki. Buduje to pozytywna historię kredytową w bazie.

Kiedy warto jest sprawdzić swoje dane w BIK?

 

– Jeśli przygotowujesz się do wzięcia kredytu lub pożyczki.

– Kiedy odmówiono Ci kredytu lub pożyczki i chcesz sprawdzić dlaczego.

– Jesteś poręczycielem kredytu.

– Spłaciłeś kredyt lub pożyczkę i chcesz się upewnić, że dane o terminowej spłacie zostały ujęte w bazie.

– Masz podejrzenia, że ktoś zaciągnął zobowiązanie na Twoje dane.

Jak wyczyścić historię BIK?

 

Wszelkie zmiany dokonywane w bazie BIK regulowane są przez prawo bankowe. Należy więc uważać na oszustów, którzy oferują usługę czyszczenia historii kredytowej odpłatnie. Należy pamiętać o ty, że sami mamy prawo do wglądu i zmiany informacji o nas zawartych w BIK.

Możemy np.:

– cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych po terminowej spłacie zobowiązania. Jeśli spłat nie dokonywaliśmy w terminie to dane o tym fakcie możemy usunąć dopiero po 5 latach od spłaty

– zażądać korekty błędnych danych na nasz temat. Jednak informacje w BIK pochodzą od banków, lub innych instytucji które udzielały nam kredytu i to tam należy zgłaszać żądanie korekty błędnych zapisów. Żądanie to następnie zostanie przekazane do BIK.

Przed usunięciem wskazanych danych z bazy należy wziąć pod uwagę fakt, że mała ilość informacji o nas w BIK również negatywnie wpływa na naszą ocenę zdolności kredytowej.

Osoby, które mają negatywną historię w BIK mogą zawnioskować o pożyczkę w jednej z firm, które nie sprawdzają klientów w tej bazie, a są to:

tanikredyt, netCredit, extraportfel, lendon, ofin, supercredit, incredit, aasa, ratka, dzięki temu mają oni szanse na otrzymanie dodatkowych pieniędzy.

Niemniej przed zawnioskowaniem o pożyczkę bez BIK należy się zastanowić skąd pochodzą nasze wpisy w Biurze Informacji Kredytowej. Czy czasem nie jest tak, że wynikają one z niespłacanych na bieżąco zobowiązań? Wówczas odradzamy zaciąganie kolejnej pożyczki ponieważ doprowadzi to jedynie do pogorszenia naszej sytuacji i może wciągnąć w spirale zadłużenia, z której będzie bardzo ciężko się wydostać. Dlatego apelujemy o rozsądne i przemyślane pożyczanie. Pamiętaj zanim zaciągniesz kolejne zobowiązanie dokładnie podsumuj swoje dochody i zastanów się czy będziesz w stanie w terminie spłacić zaciągniętą pożyczkę.

Chwilówka

5 przemyśleń nt. „Zła historia w BIK (raport BIK). Co teraz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *