Wyciekły dane osobowe klientów Wongi!

Jeszcze cały czas na fali jest temat wycieku danych klientów firmy wonga.com. Hakerzy mogli wskutek ataku zyskać informacje o 22 tys. Polaków i prawie 250 tys. klientów z Wielkiej Brytanii. O zagrożeniu poinformował społeczeństwo brytyjski dziennik „The Guardian”.

 

Po kolei, czyli o wycieku danych

W zeszły poniedziałek klienci Wongi uzyskali taki komunikat na swoje skrzynki pocztowe.

„Z naszych dotychczasowych analiz wynika, że nieautoryzowany dostęp mógł dotyczyć pańskich danych osobowych. Może to dotyczyć takich informacji jak imię, nazwisko, adres, numer telefonu, PESEL i numer dowodu osobistego. Wszystkie hasła, w tym hasła podawane przy weryfikacji tożsamości objęte są osobnym systemem zabezpieczeń i nie było do nich nieautoryzowanego dostępu. Natomiast może Pan rozważyć reset hasła na naszej stronie”. Wśród informacji, które mogły zostać wykradzione są m.in. dane osobowe, adresy zamieszkania i poczty elektronicznej, ostatnie cztery cyfry kart kredytowych oraz numery kont bankowych. Firma pożyczkowa radzi, by przede wszystkim zmienić hasła do kont. W wypadku zauważenia podejrzanych operacji na kontach bankowych zaleca zgłaszanie sprawy firmie (dla klientów została utworzona dodatkowa linia telefoniczna)  i bankowi, z którego usług się korzysta. Związek Firm Pożyczkowych ogłosił na swojej stronie komunikat, w którym jeszcze bardziej zachęcał do korzystania z bezpiecznypesel.pl. Więcej o tej bazie dowiemy się z artykułu BEZPIECZNYPESEL.PL – co to takiego?

Wonga już zgłosiła do organów ścigania zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Ponadto wszczęła pracę nad dodatkowymi zabezpieczeniami swoich systemów i utworzyła dodatkowe usługi informacyjne dla klientów.

GIODO postanowiło zbadać sytuacje

Jak czytamy ze strony  www.rp.pl   Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) postanowił z urzędu podjąć działania mające na celu zbadanie i wyjaśnienie sytuacji. Podobne działania rozpoczął brytyjski organ ochrony danych osobowych. GIODO zamierza ściśle z nim współpracować, celem ustalenia, czy dane osobowych klientów firmy były przetwarzane zgodnie z prawem w momencie dokonania ataku, a także czy jest tak również teraz. Cały czas trwają prace wyjaśniające obecną sytuacje, jednak instytucja mimo wszystko przypomina o działaniach, jakie warto podjąć, by zminimalizować ryzyko wycieku danych, czyli:

–   rozważyć zastrzeżenie dowodu osobistego,

– rozważyć aktywowanie tzw. alertów kredytowych, tj. powiadomień o próbie zaciągnięcia zobowiązań finansowych z wykorzystaniem naszych danych osobowych,

– zweryfikować wszystkie loginy i hasła, jakimi się posługujemy – dla bezpieczeństwa najlepiej jest bowiem, by serwisach internetowych i systemach komputerowych używać innych identyfikatorów i haseł; powinno to dotyczyć zwłaszcza ważnych usług, np. e-bankowości, e-zakupów,

– zmienić hasło wykorzystywane w kontaktach z firmą, z której dane mogły zostać wykradzione; warto zadbać, by było odpowiednio silne,

– zainstalować oprogramowanie chroniące komputer i urządzenia mobilne przed niepożądanymi działaniami złośliwego oprogramowania,

– nie odpowiadać na maile spamerów ani nieznanych osób i instytucji.

Sytuacja na rynku finansowym

Okazuje się, że po ostatnich wydarzeniach zmalał popyt na pożyczki przez internet. Jednak nie należy tracić zaufania do instytucji pozabankowych, ponieważ taki wyciek danych zdarza się bardzo rzadko. W takich sytuacjach należy słuchać zaleceń firmy, które mają za zadanie zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że chwilówki czy pożyczki na raty mogą – w niektórych przypadkach –  znacznie podratować nasz budżet domowy. W sytuacji, kiedy nie mamy funduszu awaryjnego taki produkt finansowy może okazać się niezbędny. Zawsze trzeba pamiętać o zasadach odpowiedzialnego pożyczania i wybierać mądrze. W podjęciu ostatecznej decyzji pomogą nam porównywarki pożyczek przez internet takie jak, np. zapozyczeni.pl.

2 przemyślenia nt. „Wyciekły dane osobowe klientów Wongi!

  1. Trochę problemów to narobiło, trzeba przyznać. Odnoszę wrażenie, że metody cyberprzestępców stają się coraz skuteczniejsze, ale mam nadzieję, że jest to wrażenie jest błędne z mojej strony. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *